Košarica

V košarici ni izdelkov.

Človek, zadihaj!

Na temo dihanja sem prebral že kar nekaj knjig, tako v slovenščini, kot tudi v drugih jezikih. Vsaka tovrstna knjiga je bila po svoje zanimiva in je vsebovala uporabne in praktične informacije o dihanju.

Pred dobrimi 14-imi dnevi pa mi je prišla pod roke nova knjiga, ki jo je napisal dr. Milan Hosta in ima naslov Zadihaj!, podnaslov pa je Učbenik ljuboživosti, 1. del.

zadihaj

Knjiga me je več kot navdušila, saj je v njej možno najti kopico tako teoretičnih informacij o samem dihanju, kot tudi mnogo različnih praktičnih vaj (najdeš jih v sklopu dihalnica), predstavljene pa so tudi najbolj poznane tehnike dihanja. Knjiga je napisano tako, kot je že omenjeno v podnaslovu – ljuboživo, in branje je zaradi zanimivega avtorjevega igranja z besedami na trenutke tudi kar poetično in fonetično, če se še jaz malo poigram z besedami.

V prvem delu knjige se me je najbolj dotaknilo poglavje z naslovom Moj dih, moj svet. V njem avtor knjige iskreno opisuje svojo življenjsko pot, ki je bila v mladosti zaradi težav z zdravjem (astma) vse prej kot lahka. V tem poglavju podrobno opiše svoje prvo srečanje z dihalnimi tehnikami, in opiše, kako mu je dihanje pomagalo, da je ozavestil in tudi pozdravil izzive, s katerimi se je soočal.

V drugem delu knjige piše o filozofiji in psihologiji dihanja. V tem delu mi je bilo najbližje poglavje o Holotropnem dihanju, katerega avtor je Stanislav Grof. Grof je pokazal, da imajo spremenjena stanja zavesti, dosežena skozi holotropno dihanje, velik terapevtski potencial.

Tretji del knjige govori o Anatomiji in filozofiji dihanja. Tukaj bi izpostavil del, ki govori o srcu, vendar ne samo o srcu kot o črpalki za kri, temveč o tem, kako je obrat k srcu ključen za preživetje človeštva in ključen tudi za dihanje. Bitje srca je uglaševanje življenja na duhovni ravni, dihanje pljuč na duševni, in celična presnova na materialni ravni. Brez utripanja srca ni dihanja, in brez dihanja ni presnove, in brez presnove ni osnove za alkimijo duha. Zanimivo, kajne?

V četrtem delu knjige je govora o Alkimiji in geometriji diha. Še posebej me je navdušil del, ki povezuje dihanje z letnimi časi in štirimi elementi. Tako je pomlad kot vdih in zrak, poletje kot zadrževanje diha in krepitev ognja, jesen kot izdih in zemlja, ter zima kot zadrževanje diha in voda.

V petem delu knjige pa so opisane najbolj poznane metode dihanja. Glede na to, da sem bolj praktik kot teoretik, me je zadnji del knjige najbolj navdušil, ker je kot neke vrste veliki finale celotnega znanja o dihanju, ki je podano v knjigi. Naj omenim samo Butejko metodo dihanja, športno dihanje, ledene kopeli in nadi shodano.

Čeprav se mnogi v zadnjem času navdušujejo nad popularno Wim Hof tehniko, osebno bolj prisegam na Butejko metodo dihanja, saj je slednja bolj znanstveno podprta in po mojem mnenju tudi logična. Poleg tega pa Butejko metoda dihanja uči preusmeritev dihanja izključno na nos. Mnogi, ki imajo težave z dihanjem in astmo, ne dihajo skozi nos, kar še poslabšuje njihovo zdravstveno stanje.

Prepričan sem, da se bo marsikomu, ki bo prebral knjigo Zadihaj!, spremenil pogled na dihanje, in da bo spremenil svoje dihalne vzorce in začel dihati predvsem skozi nos in nič več skozi usta. Tudi sam sem pred leti prešel izključno na dihanje skozi nos, in ko grem v hribe, imam vedno zaprta usta in diham skozi nos. Sprva je bilo to kar težko, a sčasoma sem se navadil, in dandanes si več ne predstavljam, da bi pri hoji v hrib dihal skozi usta.

Kaj pa med spanjem, kako si pomagam, da ne diham skozi usta? Že kar nekaj let si pred spanjem zalepim usta z micropore lepilnim trakom (dobiš ga v lekarni), in moj spanec je od takrat dalje precej boljši, poleg tega pa ponoči izgubim manj tekočine, in tudi ni mogoče, da bi smrčal.

Od vseh dihalnih tehnik, ki so omenjene v knjigi, je meni najljubše kvadratno dihanje, ki poteka na naslednji način:

  1. Vdih – štiri sekunde.
  2. Zadrževanje diha s polnimi pljuči – štiri sekunde.
  3. Izdih – štiri sekunde.
  4. Zadrževanje diha s praznimi pljuči – štiri sekunde.

Knjiga Zadihaj! od dr. Milana Hoste me je resnično navdušila (morda bi bilo celo bolje reči navdihnila), in če tudi ti želiš izboljšati svoje dihanje, ali pa samo bolje razumeti, kako poteka dihalni proces, ti jo toplo priporočam v branje.

In za konec – zadihaj ljuboživo, iskrivo in igrivo! 🙂

Deli naprej ...
Robert Goreta
Robert Goreta

Predavatelj, pisatelj, pesnik, podjetnik, plesalec.