Košarica

V košarici ni izdelkov.

V švedskih šolah se vračajo k učbenikom

Na blogu sem že večkrat pisal o nevarnostih digitalizacije v vrtcih in šolah ter opozarjal, da prezgodnje srečanje otrok z digitalnimi napravami (telefoni, dlančniki, računalniki …) ni dobro za njihov telesni in umski razvoj.

Švedska velja za eno najbolj liberalnih držav na področju izobraževanja in pred leti so začeli pospešeno uvajati digitalizacijo v šolski sistem. Že septembra 2023 sem na portalu N1info.si zasledil članek z naslovom: Švedska se vrača k učbenikom: zaradi digitalizacije slabše berejo in pišejo.

Šolsko leto 2023/2024 se je na Švedskem začelo drugače, kot pretekla leta, saj so ponovno začeli uvajati tiskane učbenike, branje v tišini in pisanje na roke. Namreč, mednarodni testi so pokazali velik upad zmožnosti branja in pisanja med švedskimi šolarji, kar je bila posledica prehitre in pretirana digitalizacije v izobraževalnem sistemu.

Kasneje, v mesecu decembru 2023 so tudi na portalu Novice.Svet24.si objavili članek z naslovom: V šole vračajo učbenike, saj so otroci začeli brati počasneje. Isti mesec, pa so celo na Siol.net pisali o tem: Švedska v šole vrača učbenike. Učencem se je zaradi prenosnikov zmanjšala hitrost branja.

Skratka, tudi v naših uradnih medijih lahko zaslediš informacije, da digitalizacija v šolstvu, še posebej v vrtcih in osnovni šoli, ni najboljša za razvoj branja in pisanja otrok. Analogno učenje je še vedno najbolj učinkovito in otroci za svoj razvoj rabijo učbenike, katere lahko listajo in jih berejo brez, da bi buljili v neke zaslone ter si s tem poslabšali ne samo vid, temveč tudi možnost osredotočanja in ustvarjalnega razmišljanja.

Pred časom sem na blogu objavil tudi posnetek in članek z naslovom: Revija je iPad, ki ne deluje. V njem lahko vidiš majhnega otroka, ki se igra naprej z iPadom, nato pa z revijo in poskuša listati po reviji, tako kot je to počel z iPadom, s podrsavanjem, a ne gre.

Če si starš, potem ti priporočam, da čim dlje časa poskušaš svoje otroke vzgajati brez različnih digitalnih zaslonov. Mnogi starši, ker ne vedo kako bi svoje malčke pomirili, ko so kje v javnosti, dajejo malčkom v roke svoj pametni telefon na katerem je kakšna zabavna igrica, da bi jih zamotili. Žal pa se ravno na takšen način začne otrokova digitalna odvisnost in počasnejši umski razvoj.

Analogno učenje je edino pravo učenje, ki najbolj razvija umske sposobnosti naših otrok in podpira njihovo rast in razvoj, zato s svojimi otroki preživite čim več časa brez kakršnihkoli digitalnih motenj. Za vašo polno prisotnost in osredotočenost na igro z njimi, vam bodo zelo hvaležni.

Deli naprej ...
Robert Goreta
Robert Goreta

Predavatelj, pisatelj, pesnik, podjetnik, plesalec.