Košarica

No products in the cart.

Učim se … osredotočenosti

V teh digitalnih časih, polnih različnih motenj, je sposobnost biti osredotočen, ali z drugo besedo fokusiran, prava redkost. Mnogi ljudje se soočajo s tem izzivom, in tudi sam pri tem nisem izjema. Zato sem si zadal nalogo, da se spet naučim osredotočenosti, oz. da delam samo po eno stvar hkrati in se le-tej polno posvetim.

Pred mnogimi leti sem bral knjigo Vzemite si čas in v kateri je avtor Eknath Easwaran govoril o tem, kako je pomembno, da počnemo s polno pozornostjo samo eno stvar. Če vozimo, potem vozimo. Če beremo, potem beremo. Če hodimo, potem hodimo. Če kuhamo, potem kuhamo. Če jemo, potem jemo. Če pišemo, potem pišemo. Ne glede na to, kaj v določenem trenutku počnemo, bistveno je, da zavestno počnemo samo eno stvar hkrati. Tako je v svoji knjigi pisal Eknath mnogo let, preden so se pojavili mobilni in pametni telefoni, tablice in družabna omrežja. Skratka, sodobni »motilci« pozornosti.

Sam sem zaradi vseh teh digitalnih motenj ugotovil, da moj um dobesedno »bega« sem ter tja, in da mu je težko ostati pri miru ter početi samo eno stvar. Dejansko se je moja pozornost, ko sem lahko skoncentrirano počel samo eno stvar, precej zmanjšala. Prišel sem do točke, ko sem se zavedel, da je potrebno nekaj nujno spremeniti in spet začeti krepiti svojo moč pozornosti.

Pri tem iskanju večje osredotočenosti sem prišel tako daleč, da sem bil med svojim delovnim časom primoran celo svojo e-pošto dati na off-line način, saj je nenehno prihajanje novih in novih e-poštnih sporočil motilo mojo prisotnost, ustvarjalnost in pozornost.

Ugotovil sem tudi, da se moram kar precej »siliti«, da lahko v enem kosu do konca pogledam določen video posnetek, ali do konca preberem določen članek. Prepričan sem, da s tem nimam težav samo jaz, temveč še mnogi drugi, predvsem pa mladina, ki v časih družabnih omrežij in pametnih telefonov več časa preživi on-line kot pa v resničnem življenju. Mnogi mladi se brez pametnega telefona v roki med hojo počutijo čudno, kot da bi se sprehajali goli oz. kot da jim nekaj manjka.

Kako do večje osredotočenosti na delovnem mestu?

Navedel bom strategije, katerih se sam poslužujem, a še vedno se učim ter krepim svojo moč pozornosti, ter se trudim delati samo eno stvar hkrati, in pri slednji biti 100 % skoncentriran. Paradoksalno je, da če manj »skačem« od projekta do projekta, od zavihka do zavihka in od e-pošte do e-pošte, dejansko naredim več in bolj kvalitetno, kot pa če bi izvajal tako opevano večopravilnost.

Čeprav smo sami pri sebi še vedno prepričani, da ko smo večopravilni, naredimo več, vendar raziskave kažejo, da temu žal ni tako in da je večopravilnost dejansko mit. Predlagam, da si vsak sam pri sebi naredi poskus za uro ali dve ter v tem času dela samo na eni zadevi (projektu, članku, oblikovanju …), ter potem primerja oba načina med seboj.

S katerimi pristopi si potem pomagam, da dosežem večjo osredotočenost?

  1. E-pošta je v off-line načinu. Sicer nanjo odgovarjam, toda v času odgovarjanja ne prispe nova pošta, kar pomeni, da ni motenj in se lažje osredotočim na pisanje e-poštnih sporočil.
  2. Na računalniku, in tudi na telefonu, sem izklopil veliko večino opozoril ter ohranil samo najbolj nujna obvestila.
  3. Med branjem knjige je mobilni telefon daleč stran od mene in tako obrnjen, da je zaslon skrit, da le ne bi pogledal nanj in takoj začel z odgovarjanjem na SMS sporočilo.
  4. Za e-pošto sem si vzel čas, kdaj jo pregledujem. Sicer priznam, da to strategijo še malo izpolnjujem, kajti moja narava dela je takšna, da je potrebno kar precej komunicirati preko e-pošte, poleg tega pa imam tudi težave s sluhom in je e-pošta moj primarni kanal za poslovno komunikacijo.
  5. Različne aplikacije za klepet (Signal, Viber, Telegram, Messenger … ) odprem le takrat, ko želim kaj pogledati. Poslovnim strankam sem naročil, da naj me, če je kaj nujnega, obvestijo preko SMS-ja, ker nisem ves čas priključen na prenos podatkov in nisem on-line v različnih klepetalnicah.
  6. Večkrat dnevno za nekaj minut zaprem oči in se posvetim zavestnemu zveznemu dihanju (dihanje brez pavze med izdihom in vdihom), ali pa izvajam kvadratno dihanje (4 sekunde vdih – 4 sekunde pavza – 4 sekunde izdih – 4 sekunde pavza). Na ta način umirim svoje misli in možgani delujejo bolj na sproščujočih alfa frekvencah. Vse to pa vodi do tega, da sem med delovnem časom bolj umirjen in manj pod stresom ter bolj ustvarjalen.

Spomnim se časov še izpred obdobja interneta, kako sem se lahko ure in ure osredotočeno učil, bral ali izobraževal, ne da bi čutil nelagodje in želel »preklopiti« na neko drugo dejavnost. In tega se spet želim naučiti – biti polno osredotočen ter se ob tem dobro počutiti.

Seveda pa me zanima tudi, kako se ti, bralka oz. bralec spletne strani, soočaš z izzivi osredotočenosti in fokusa, ter kaj storiš za večjo ustvarjalnost in produktivnost. Če imaš kakšno posebno strategijo, ki jo izvajaš, oglasite se preko e-pošte, ker me res zanima, kako sami sebi pomagaš do večje osredotočenosti, in česa se lahko naučimo eden od drugega. Hvala.

Deli naprej ...
robert-izola-2020-500
Robert Goreta

Predavatelj, pisatelj, pesnik, podjetnik, plesalec.